Senioři s mobilním zařízením

„Přeji vám, aby vám vaše zařízení co nejvíce usnadnilo život a abyste jej dokázali co nejlépe využít.“ Poslední věta, kterou jim řeknu.

Devět účastníků kurzu pro seniory s názvem Práce s mobilním zařízením se se mnou loučí, děkují mi a pomalu odcházejí. Postupně se v kurzu učili:

  • tvořit fotokoláže, fotoalba a fotopříběhy a ty následně sdílet, 
  • natáčet a upravovat videa do podoby krátkých video příběhů, 
  • orientovat se ve svém mobilním operačním systému a v nákupu a správě nainstalovaných aplikací, 
  • stahovat a číst e-knihy, 
  • poslouchat audio knihy a podcasty
  • sledovat filmy a poslouchat hudbu,
  • vytvářet a spravovat události a úkoly v kalendáři,
  • pořizovat a kategorizovat různé typy poznámek, 
  • chápat základní principy ochrany dat a informací jako je VPN nebo dvouúrovňové přihlašování, které si následně sami nastavili, 
  • zálohovat různé typy obsahu na svém mobilním zařízení.

A tohle všechno zvládli během pouhých tří dvouhodinových setkání.

Od začátku mně bylo jasné, že je to málo. Snažil jsem se ale vybrat to nejdůležitější a předat jim toho co nejvíc, moc dobře si vědom toho, že bychom se tomu všemu mohli klidně věnovat dvakrát tak dlouho. 

I proto jsem pro kurz předem připravil web, kam jsem účastníkům postupně přidával návody a odkazy ke všemu, co jsme společně dělali nebo na co jsme narazili a nestačili se k tomu pak dostat.

Zvládli to nakonec výborně. Často přitom museli bojovat se svým zařízením, které bylo pomalé nebo bez volného místa a které je tak neustále brzdilo. 

Setkávám se s tím na kurzech se seniory opakovaně – mobilní telefon nebo tablet, který zdědili po svých dětech či vnoučatech, je zastaralý a jednoduše nestíhá. Ti, kteří jim ho dávali si možná mysleli, že jim bude stačit. Ale já vám něco řeknu. Nebude. Alespoň ne těm, kteří přijdou na tenhle kurz. Hned to také sami pochopili a na konci první lekce za mnou přišli a ptali se, jaký telefon si mají koupit.

Ještě, než odešli, požádali jsme je s kolegou o zpětnou vazbu. Tady je několik jejich reakcí:

„Kurz hodnotím kladně. Lektor se nám individuálně věnoval. Řešil s námi jednotlivě naše problémy. Mám jen dojem, že program je velmi nabitý a vzhledem k rozsahu probírané látky by si zasluhoval více hodin.“

„Vysoce hodnotím snahu našeho přednášejícího podat nám v tak krátkém časovém úseku co nejvíce informací k danému tématu…“

„Výborné, hutné, inspirativní.“

„S kurzem jsem byla spokojená, pomohl mně lépe se orientovat na telefonu. Pan Mašek byl bezvadný – příjemný, ochotný, trpělivý. Škoda, že kurz nebyl aspoň o dvě lekce delší.“

Abych řádky výše uvedl na pravou míru. Tohle není moje reklama. Tohle je pozvánka pro vás, kteří máte doma chytrý telefon nebo tablet a chtěli byste jej umět používat co nejlépe. 

Těším se, že se na kurzu v budoucnu uvidíme. A slibuji, že bude tentokrát delší.

 

Článek vyšel v Komínském zpravodaji.

Foto: Rosenfeld Media, Flickr