Závěrečná řeč k mým absolventům z BP4 (26. 5. 2022)

Byla to zvláštní směsice pocitů, ve které se radost mísila s nostalgií. Mám na mysli vyhlášení výsledků vaší maturitní zkoušky. V jednom okamžiku jsem byl šťastný, že jste to dokázali a současně si uvědomoval, že vás možná už nikdy neuvidím, že se tím naše cesty natrvalo rozcházejí. Přesto, kdybych si měl vybrat jen jeden okamžik za celé naše společné čtyři roky, vybral bych si právě tento, kdy jedna etapa našich životů končí a jiná začíná.

Ve svém životě se nerad ohlížím zpět, raději se dívám dopředu. A také jsem se naučil, že lidé zapomenou, co jste řekli, zapomenou i to, co jste udělali, ale nikdy nezapomenou, jak se s vámi cítili. (1) Proto bude moje dnešní řeč stručná a zaměřená výhradně do budoucnosti.

Chci vám ve skutečnosti říct jen 3 myšlenky, na které často myslím, a kterými se snažím sám řídit. Možná pomohou i vám.

První vychází z citátu J. K. Jeroma:
Příležitosti chodí kolem, zatímco sedíme a litujeme promarněných příležitostí.
Hledejte neustále nové příležitosti. Jak mi kdysi někdo řekl v Googlu: Pokud na pozici, kde právě jsem, nespojím alespoň 2 sousední vrcholy trojúhelníka, které reprezentují radost, peníze, a osobní růst, nemá cenu zůstávat. Nebojte se vystoupit ze své komfortní zóny, dělat změny a začínat znovu. Protože nikdy nevíte, o co můžete přijít, když to nezkusíte.

Druhá myšlenka je od Steva Jobse:
Nežijte podle toho, co si myslí druzí. Nedopusťte, aby v hluku cizích názorů zanikl váš vlastní vnitřní hlas. Mějte odvahu jít za svým srdcem a intuicí. Protože ty už nějak vědí, kým se ve skutečnosti chcete stát.
Snad vám to připomene přívěsek ode mne.

A poslední myšlenka? Ta je z filmu Ztraceno v překladu:
Čím víc víte, kdo jste a co chcete, tím méně dovolíte, aby vás věci vyvedly z rovnováhy.
Nevyvedou vás z rovnovány nejen věci, ale ani lidé, když budete znát svou osobnost a vědět, za čím jdete a čeho chcete v životě dosáhnout. Jděte si pevně nejen za svým srdcem a intuicí, ale také za svými sny.

Věřím, že se v dalších fázích života neztratíte. Vím to. Jsem o tom hluboce přesvědčen.

 

(1)  z citátu Mayi Angelou